Rakovina pŕs sa dotýka čoraz väčšieho počtu žien a ich príbehy po rekonštrukcii pŕs vám predstavujeme aj na našej stránke. Jedným z nich je aj inšpiratívny príbeh Helgy, ktorá nám ukázala, že ak žena príde o prsník, nemusí prísť o ženskosť a sebavedomie. Jej príbeh nás inšpiroval natoľko, že sme sa o možnostiach rekonštrukcie pŕs po onkologickom ochorení rozprávali s MUDr. Jurajom Gajdošom, ktorý Helgu operoval. Vďaka rekonštrukčnej plastickej chirurgii dnes sa už pacientky po mastektómii nemusia spoliehať len na prsné epitézy.
O lekárovi:
MUDr. Juraj Gajdoš, MBA je plastický chirurg, zástupca primára v ENVY klinike a jej spolumajiteľ. Pôsobí aj ako plastický chirurg v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, kde sa špecializuje na rekonštrukčné operácie prsníkov po onkologickom ochorení, bariatrickú chirurgiu (operácie žalúdka pre pacientov s obezitou), operácie prebytočnej kože po veľkých stratách hmotnosti, operácie prsníkov a abdominoplastike. Je špičkou v oblasti rekonštrukčnej chirurgie prsníka.
Aké percento žien po mastektómii podstúpi rekonštrukciu pŕs?
Aktuálne presné percentuálne vyjadrenie rekonštrukcie po nádorovom ochorení v ČR, SR nemám k dispozícii. Celosvetovým trendom je prudký nárast rekonštrukcii po mastektómii. V USA v roku 1996 podstúpilo rekonštrukčný výkon len 8 % žien, v 2014 to už bolo viac ako 52 %. Slovensko kopíruje svetové trendy s drobným oneskorením a % rekonštrukcií stúpa spolu s informovanosťou pacientiek. Tieto operácie sú hradené zdravotnými poisťovňami, preto očakávame rastúci trend aj u nás.
Aké informácie chýbajú pacientkám o možnosti rekonštrukcie pŕs?
Zrejme pacientkám po mastektómiach najviac chýba informácia, že rekonštrukcia je vôbec možná. Píšem zrejme, pretože pracujem v tíme mammárneho centra, kde sú pacientky informované ešte pred samotnou onkologickou operáciou. Opakovane som bol svedkom, že psychická pohoda pacientky sa po oboznámení s rekonštrukčnými možnosťami pred mastektómiou dramaticky zlepšila. Informovanosť považujem za dôležitú súčasť celého procesu boja proti rakovine prsníka.
S akými implantátmi pri rekonštrukcii pracujete?
Implantáty POLYTECH sú v mojej rekonštrukčnej praxi voľba číslo jedna. Najčastejšou definitívnou možnosťou je u mňa anatomický implantát s polyuretánovým povrchom, ktorý ponúka len POLYTECH. Povrch má prakticky eliminovaný vznik kapsulárnej kontraktúry a implantát je skutočne stabilný v zmysle umiestnenia a migrácie po operácii. Umožňuje aj prepektorálnu rekonštrukciu, kde sa prsný implantát nedáva do kapsy vytvorenej prsným svalom, ale do mastektomickej dutiny na miesto pôvodnej mliečnej žľazy. Túto rekonštrukciu ale využívam minoritne.
Ako dlho trvá celkový proces rekonštrukcie pŕs po mastektómii?
Rekonštrukčný proces a jeho dĺžka sa odvíja od zvolenej metódy rekonštrukcie. Niektoré operácie sa vykonávajú v jednom kroku a teda výsledok je dosiahnutý hneď po operácii. Niektoré rekonštrukcie sú rozdelené do viacerých etáp a môžu trvať aj rok.
Realistický pohľad na operáciu
Rekonštrukčné operácie majú svoje limity a pacientky s nimi musia počítať. Chemoterapia a rádioterapia po nádoroch často nezvratne poškodzuje najmä kožu a podkožie. Stráca elasticitu a nie je možné natiahnuť ju tak, ako zdravú kožu pri štandardnej augmentácii. Možnosti rekonštrukčnej chirurgie tak závisia od toho, do akej miery je pokožka poškodená. Tu je možnosť pokožku buď natiahnuť pomocou expandérov, alebo ju celkom nahradiť z inej časti tela.
To ale nie jediné, s čím bojujeme. Hoci chirurg pri odstraňovaní nádoru a poškodených tkanív starostlivo zvažuje každý jeden rez, dochádza poškodeniam ciev. To znamená menej krvi a menej živín pre okolité tkanivá. Pri estetickom zákroku sa snažíme kopírovať pôvodné rezy, no nie vždy je to možné.
Rekonštrukcia prsníkov po onkologickom ochorení je vždy riziková, aj keď chirurg urobí maximum. Našťastie, moderná chirurgia si aj pri poškodených tkanivách dokáže poradiť špeciálnymi materiálmi. Kvôli legislatíve a cenovej náročnosti je to beh na dlhé trate, no pri rekonštrukčných zákrokoch sú k dispozícii.
Helga našťastie vďaka radám pacientiek zvládla rádioterapiu bez vážnejšieho poškodenia pokožky.
Zistiť viac o priebehu rádioterapie pani Helgy.
Čiastočné odobratie tkanív
Ak pacientke odoberáme len časť tkanív a zachovávame bradavku, často už pri prvotnej operácii riešime tvar prsníka tak, aby bol po estetickej stránke výsledok prijateľný. V tomto prípade sa využívajú podobné rezy, ako pri bežnej plastickej chirurgii. Pri čiastočnom odobratí tkanív vieme urobiť celý rad plastických výkonov, modeláciu pŕs, zväčšenie implantátmi, zmenšenie a ich rôzne kombinácie. Aj v tomto prípade ide o rizikovú operáciu vzhľadom na onkologické ochorenie.
Jednostranná mastektómia
Rekonštrukcia prsníka po jednostrannej mastektómii je veľmi náročná najmä vtedy, ak je zdravý prsník ptotický, spadnutý a druhý prsník je rekonštruovaný pomocou implantátu. V tomto prípade sú rozhodujúce očakávania pacientky a jej nastavenie. Pri rekonštrukčných operáciách nie je možné dosiahnuť fantastický výsledok, s tým musí pacientka pred zákrokom počítať. Najlepšie možné estetické výsledky dosahujeme vtedy, ak implantátom upravíme aj druhý prsník.
Obojstranná mastektómia
Pri obojstrannej mastektómii o zvolenej metóde rozhoduje stav kože a podkožia a tiež telesné proporcie pacientky. Ak je koža a podkožie v dostačujúcej kvalite, používame expandér a následne implantát. Ak je však kože málo a je spálená rádioterapiou, podkožie je tenké alebo dokonca celkom chýba, je nevyhnutné tkanivo nahradiť pokožkou z chrbta alebo brucha. Zlepšenie umelého pocitu z implantátu prináša použitie vlastného tuku, ktorý okolo implantátu vytvorí mäkkú vrstvu. Pre dosiahnutie optimálneho výsledku pri rekonštrukcii prsníkov využívame kombináciu viacerých techník.
Lipofilling
Lipofilling (transplantácia vlastného tuku) pri rekonštrukcii prsníka pomáha doplniť objem a tvar prsníka. Transplantovaný tuk nahrádza prirodzené podkožie, ktoré implantát chráni a dodáva mu prirodzenosť. Problémom však je, že tuk sa po aplikácii postupne vstrebáva. A hoci tuk pomáha poškodenej pokožke pri jej regenerácii, niekedy je po rádioterapii toto poškodenie tak veľké, že je tento efekt nedostačujúci. Napriek obmedzeným možnostiam patrí táto metóda k mojim obľúbeným.
Použitie expandérov
Expandér je zariadenie, ktoré sa vkladá do kapsy medzi prsným svalom a ďalšími hrudnými svalmi alebo svalom a sieťkou. Jeho úlohou je natiahnutie pokožky a vytvorenie priestoru na uloženie implantátu. Každé dva týždne sa doňho dopĺňa tekutina, až kým sa nedosiahne požadovaný objem a nenatiahnu sa svaly a koža. Nasledujúcich 4-6 mesiacov ostáva v tele, kým sa nevymení za prsný implantát.
V prípade pani Helgy pán doktor zvolil expandéry. Ako to celé priebieha, s čím by ste mali počítať po operácii, aj o tom Helga hovorí vo svojom príbehu.
Pozrieť viac o priebehu operácie pani Helgy.
Rekonštrukcia bradavky
Hoci je pri mastektómii často snaha o zachovanie bradavky, vo väčšine mojich rekonštrukčných operácii musíme bradavku vymodelovať lalokovou plastikou. Z kože vzniká hrbolček, ktorý sa na ňu podobá. Možností, ako nahradiť prsný dvorec je viac, najčastejšie odporúčam tetovanie, ktoré vyzerá naozaj prirodzene.
Ako si vybrať chirurga
Výber lekára pri rekonštrukčnej operácii je kľúčový. Celý proces je dlhodobý, preto je dôležité, aby pacientka lekárovi doverovala a komunikácia bola na vysokej úrovni. Mal by to byť lekár, ktorý sa rekonštrukciám venuje pravidelne a má dostatok skúseností.
Kvôli vysokej rizikovosti celej operácie je vhodné vybrať si nemocničné prostredie, bohužiaľ, nie vždy sa v nich darí udržať si špičkových chirurgov. Aj tak zastávam názor, že takéto operácie do nemocnice patria.
Ani Helga si lekára nevybrala hneď. Prečo si nakoniec vybrala MUDr. Gajdoša a prečo neľutuje, že precestovala tisícky kilometrov?
Týka sa vás téma rakoviny prsníka? Prečítajte si inšpiratívne príbehy žien, ktoré podstúpili rekonštrukciu pŕs.