Silný príbeh Niny: ako sa vrátila k životu po boji s rakovinou a rekonštrukcii prsníkov

Niekedy to nie je o túžbe po krajších prsiach, ale o ťažkom rozhodnutí vzdať sa vlastných pŕs kvôli záchrane života.

Nina nikdy nesnívala o väčších alebo krajších prsiach. Jej cesta sa začala bojom za zdravie s diagnózou, ktorú si od lekára nechce vypočuť žiadna žena. Je to príbeh odvahy, odhodlania a návratu k plnohodnotnému životu. Dnes zdieľa svoju cestu, aby inšpirovala ostatné ženy, ktoré sa môžu ocitnúť v podobnej situácii.

Rakovina vaječníkov je tichý zabijak žien

Ninin príbeh začína inak ako u väčšiny. V roku 2016 jej bola diagnostikovaná rakovina vaječníkov po histologickom vyšetrení cysty. „Vtedy by mi ani nenapadlo, že jedného dňa budem riešiť prsia,“ spomína Nina. Mala 35 rokov a starala sa o svoju dcéru. Do boja s rakovinou vstúpila s jediným cieľom, prežiť. To sa jej vďaka intenzívnej liečbe podarilo a rakovinu prekonala.

Genetické testy a rozhodnutie pre mastektómiu

O sedem rokov neskôr sa však s rakovinou Nina stretla opäť. Hoci bola v remisii, (vymiznutie prejavov choroby), genetické testy odhalili vysoké riziko rakoviny prsníka. „Táto štatistika pre mňa bola neúnosná,“ priznáva Nina. Aj keď lekári pôvodne neodporúčali operáciu, Nina si vybojovala schválenie mastektómie a rozhodla sa pre odstránenie prsníkov s okamžitou rekonštrukciou.

Proces mastektómie a rekonštrukcie

Mastektómia je fyzicky aj psychicky náročný zákrok, no Nina cítila úľavu. „Prsia pre mňa predstavovali skôr nebezpečenstvo,“ hovorí. Hneď po schválení operácie sa začala intenzívna diskusia s lekármi o rôznych možnostiach rekonštrukcie.

Existujú dve hlavné metódy: jedna zahŕňa dve operácie – najprv mastektómiu a potom rekonštrukciu, druhá metóda kombinuje obe v jednej operácii.

Nina si vybrala okamžitú rekonštrukciu prsníkov pri jednej operácii. Pre túto možnosť sa rozhodla, aby si ušetrila ďalší zákrok a rýchlejšie sa zotavila. Po odstránení prsných žliaz jej lekári implantovali expandéry, ktoré postupne uvoľňovali kožu, až kým neboli vložené finálne implantáty POLYTECH. Kvôli tomu, že bola Nina už predtým niekoľkokrát operovaná na ľavom prsníku (vrátane biopsie, odstránenia cysty a mikrokalcifikátov), jej koža v tejto oblasti bola veľmi tenká a jedna rana sa nehojila správne. Po dvoch mesiacoch sa rana začala otvárať a došlo k zápalu, kvôli ktorému bolo nutné implantát dočasne odstrániť.

Napriek tomu Nina zostala pozitívna a po dlhom procese hojenia a doplnení vlastného tuku sa jej rekonštrukcia úspešne dokončila.

„Môj doktor je MUDr. Rastislav Trška z Bratislavskej nemocnice a áno, veľmi dobre sa o mňa stará a mám v neho plnú dôveru. Dohodli sme sa, že moja ďalšia operácia – vloženie expanderov – bude to v decembri 2024 a následne opäť POLYTECH implantáty,“ hovorí Nina.

Odkaz pre ženy v podobnej situácii

Ninin príbeh je dôkazom toho, že aj po ťažkých chvíľach je možné nájsť silu pokračovať. „Pre ženy, ktoré počujú rovnakú diagnózu, mám len jednu radu – venujte pozornosť prevencii. Pravidelné prehliadky, mamografie, sonografie a samovyšetrenie môžu zachrániť život.“

Jej skúsenosť ju zmenila nielen fyzicky, ale aj psychicky. Po operácii cíti úľavu a vďaku za nové možnosti, ktoré jej moderná medicína poskytla.

Nina na dáver dodáva: „Rakovina mi paradoxne dala možnosť pochopiť, kde je skutočný zmysel života. Som odvážnejšia a nevzdávam sa ešte viac než kedykoľvek predtým.“

Ninin príbeh je pre mnohé ženy inšpiráciou – ukazuje, že aj v tých najťažších chvíľach je možné nájsť silu ísť ďalej a žiť naplno.